Ako vybrať správnu veľkosť bicykla?

 

V tomto článku rozlúskneme jednu z najdôležitejších otázok nádejného bajkera. Mysli na to, že na bajku budeš pravdepodobne jazdiť nejaký ten piatok, a preto je dôležité, aby Ti sadol čo najlepšie.

“Život je príliš krátky na to, aby si jazdil na malom bajku.”

Na uvedenú otázku neexistuje jedna odpoveď, podobne ako pri večnej civilizačnej dileme: čo bolo skôr – sliepka alebo vajce. Výber správnej veľkosti bajku sa dá najlepšie prirovnať k situácii, keď si vyberáš správnu veľkosť topánok. Inými slovami, záleží od x,y faktorov, ktoré sa tu pokúsime zhrnúť blbuvzdorne a pekne polopate. Ako vybrať správnu veľkosť bicykla.

Typ bajku

Prvá vec, ktorá by ťa mala v súvislosti s veľkosťou bajku zaujímať je to, čo vlastne chceš a čo vlastne si. Rád jazdíš zhora dole a chceš zjazďák, jazdíš hore aj dole – chceš enduro, alebo robíš triky na BMX-ke. Áno, aj BMX-ka ti môže byť malá. Vo všeobecnosti ale platí, že kategória horské, tzv. MTB bajky, do ktorých patria celoodpružené, ale aj pevné – hardtaily, enduro bajky, alebo zjazďáky sa riadia jednotným spôsobom číslovania veľkostí a ich rozmery sú podobné, ak nie identické. To znamená, že ak ti sadne jedna veľkosť zjazďáku, rovnaká veľkosť ti bude sedieť aj v prípade, keď si kúpiš bajk na enduro.

Značka

Podobne ako pri topánkach, aj pri bajkoch platí, že každá značka má odlišné veľkosti svojho číslovania (napríklad Five Teny na bajk máš 41 1/3, ale Vansy na pivko máš 43-ky). Najčastejšie je veľkosť bajku číslovaná rovnako ako oblečenie, tzn. jednotlivé veľkosti sa označujú písmenami XS, S, M, L, XL, alebo XXL. Niektoré značky, ako napr. Trek vyrábajú bajky s číslovaním M/L pre tých bajkerov, ktorí sú svojou výškou niekde medzi M a L.

Rám

Rozmery tvojho budúceho bajku vieš ovplyvniť aj veľkosťou rámu, kolies alebo celkovej geometrie. Začneme rámom. Dĺžka rámu je vo väčšine prípadov okrem písmen udávaná aj v palcoch. Napríklad 15′ palcový rám predstavuje veľkosť XS v označení písmenami. K rámu neodmysliteľne patrí geometria, čiže pomery jednotlivých strán v celej rámovej konštrukcii. Tá posledné roky rastie čoraz viac do dĺžky a hlavový uhol sa zmenšuje. Rám rozhoduje aj v prípade pohlavia a tvojej stavby tela. Variant určený pre ženy býva v zásade o čosi kratší ako ten pre pánov, keďže rovnako vysoká žena má väčšinou dlhšie nohy, ale kratší trup.

Kolesá

Ďalším atribútom sú kolesá. Pri MTB bajkoch sa dnes prakticky jazdia už len 27,5 palcové alebo 29 palcové kolesá. 27,5“-ky sú malé, ale hravé. Riadenie tvojho bajku je živšie a obratnejšie. Tieto kolesá preto odporúčame bajkerom menšieho vzrastu s ľahkou váhou. Rovnako, ak si začínajúci jazdec, alebo nežné pohlavie. 29“- ky sú totiž už kolesá pre veľkých chlapov. Bajk pôsobí celkovo robustnejšie (mohutnejšie), je ľahšie ovládateľný na rovinách, ale menej obratný do zákrut.


Výška tvojho človeka

Pochopiteľne, musíš myslieť aj na celkovú výšku tvojho človeka. Pri MTB bajkoch platí pravidlo – väčší je lepší. Takže, keď výrobca neponúka veľkosť bajku M/L a tvoja výška je práve niekde na hranici týchto dvoch veľkostí, radíme ti zvoliť si tú väčšiu (napríklad: Ak meriaš 178 cm a máš dlhé nohy a krátky trup, najpravdepodobnejšie ti lepšie sadne L-ko).

Ak je tvoj človek vysoký 175 cm, s najväčšou pravdepodobnosťou ti bude dobré M-ko.

Veľkosť Tvojho rozkroku

Dobre čítaš! Aj od tohto faktoru závisí správny výber tvojho bajku. Ak chceš celý tento proces vyhrotiť na čo najpresnejší údaj, zmeraj si dĺžku tvojho rozkroku! Postav sa vzpriamene a opri sa chrbtom ku stene. Zober si do ruky knihu a krajčírsky meter, alebo hocičo čím sa vieš zmerať. Knihu si vlož medzi nohy, prilož k nej meter, alebo pravítko a ťahaj ho dole až k chodidlám.

Ak je dĺžka tvojho rozkroku 75 cm, s najväčšou pravdepodobnosťou ti sadne M-ko.

Ak je dĺžka tvojho rozkroku ale 78 cm a viac, s najväčšou pravdepodobnosťou ti sadne L-ko.

Verím že sme ti pomohli vybrať správnu veľkosť bicykla.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz